Biskupové na plenárním zasedání zvolili nové vedení ČBK

Čeští a moravští biskupové se setkali v úterý 28. dubna 2020 na 122. plenárním zasedání ČBK v Olomouci, které trvalo pouze jeden den, a to při zachování všech opatření nařízených Vládou ČR pro zamezení šíření Covid-19. Hlavním bodem jednání byla volba nového vedení ČBK.

Jednání se účastní i apoštolský nuncius v ČR Charles D. Balvo. Jak bývá zvykem, předseda ČBK, kardinál Dominik Duka přítomné informoval o dění ve společnosti a v církvi v době koronovirové pandemie, dnes naposledy ze své pozice předsedy biskupské konference, kterou zastával po dobu dvou volebních období, celkem deseti let, což je maximum pro vykonávání této funkce.

Hlavním bodem jednání plenárního zasedání byla volba nového vedení České biskupské konference:

Novým předsedou byl zvolen arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. Arcibiskup Graubner působil jako předseda ČBK v letech 2000 – 2010 a místopředsedou ČBK byl poslední dvě volební období.

Za místopředsedu členové ČBK zvolili královéhradeckého biskupa Jana Vokála.

Novými členy stálé rady ČBK byli zvoleni litoměřický biskup Jan Baxant a ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David.

Nové vedení ČBK se svých funkcí ujme k 1. květnu 2020.

Převzato z Církev.cz