Stránka pro mládež

Prázdninový pozdrav

Milí čtenáři, chci začít poděkováním. Děkuji Vám za všechny modlitby za bohoslovce i za Teologický konvikt v Olomouci. Je nás méně, ale o to lépe se nám tvoří úzké bratrské společenství, ve kterém si můžeme navzájem pomáhat. Samozřejmě, že to občas může zaskřípat, ale to k prožívání vztahu patří. Hlavní je, aby nás pojila láska k Bohu a k sobě navzájem. V takovém společenství je možno si odpustit a jít dál s novým elánem. Já olomoucké bohoslovecké společenství na rok opustím a přičlením se k společenství bohoslovců v Římě v papežské koleji Nepomucenum. Nepojedu sám. Za olomouckou arcidiecézi se mnou pojedou bohoslovci Michal Staufčík ze Starého Města u Uherského Hradiště a Petr Janíček ze Žerotína. Oba ale v Nepomucenu budou studovat po dobu tří let. Těším se na to, jak s nimi budu díky této zkušenosti poznávat všeobecnost naší církve. Také se těším na spolupráci s představenými v Římě a za rok s novým rektorem P. Pavlem Stuškou, který byl za dob mého studia na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži tamějším spirituálem. Otec Pavel začíná v olomouckém semináři od září. Budu rád, když i jej zahrneme do svých modliteb za bohoslovce.

Mám radost, že se mě i mým spolubratrům vydařily všechny zkoušky na teologické fakultě a díky tomu můžeme naplno prožívat prázdninový čas. K bohosloveckým prázdninám patří praxe, které konáme na různých místech. Tento rok jsem měl požehnanou praxi v Nemocnici Milosrdných sester sv. Vincence de Paul v Kroměříži na Malém Valu. Především jsem naslouchal a modlil se s dlouhodobě nemocnými seniory. Ačkoliv jsem při mnohých setkání slyšel o mnohém utrpení a starostech, mám radost, že jsem tam mohl na dva týdny být. Také jsem strávil víkend na Svatém Hostýně, kde jsem pomáhal s ministrováním a s podáváním svatého přijímání během slavení mší svatých. Nechyběla ani aktivní účast na kněžském a jáhenském svěcení. Mám velkou radost, že jsem mohl být a pomoct s organizací kněžského svěcení Jana Berky. Dalším pro mě i pro Vás významným dnem byla jeho primice v Přerově. Po jmenování dvou pomocných olomouckých biskupů na Velehradě, jehož jsem se také zúčastnil, kdosi poznamenal, že tento rok byl svěcený jeden kněz a budou svěceni dva biskupové. Ano, může se to zdát jako nepoměr, ale je pravdou, že všichni svěcenci jsou velkým darem pro naši arcidiecézi. Proto je třeba, abychom se za ně modlili. Modlitba se může snadno slíbit, ale občas se hůř koná. Když na mě přijde taková chvíle, vzpomenu si na to, co jednou řekla moje šestiletá neteř: „Vždy se naštvu, když mi brácha bere čokoládu, balon a hračky, ale i tak jej mám ráda.“ Na lásce, ale i na modlitbě nemusíme hledat nic složitého. Ještě jednou děkuji za modlitbu za bohoslovce a jejich představené. Prosím, myslete i na všechny, kteří přijali, nebo tento rok přijmou svátost svěcení.                                                                        Pavel Fiala

 

Boží Tělo v Polsku

Pokud jste pravidelní čtenáři Stránky pro mládež, jistě Vám pojem polští mládežníci z Koźle nebude neznámý. Ano, jsou to ti Poláci, u kterých jsme byli loni na předprogramu v rámci SDM Krakov, a kteří naopak v květnu přijeli navštívit nás. Další setkání na sebe nedalo dlouho čekat, neboť nás Poláci pozvali na slavnost Božího Těla. Této příležitosti jsme se bez váhání chopili, a tak mohla v předvečer slavnosti vyjet dvě auta obsazená osmi mládežníky směr Koźle. Po zjištění, že u nás přeci jenom nemáme nejrozbitější silnice ve Střední Evropě, jsme se už mohli přivítat s našimi polskými protějšky. Večer jsme strávili procházkou po Koźle, společnou večeří a oprašováním komunikace v čechopolštině s využitím angličtiny. Další den dopoledne už přišla ona slavnostní mše spojená s procesím. Jenom několik zajímavostí – v Polsku je Boží tělo státním svátkem a na mši byla tak hojná účast, že se konala před kostelem a lidé stáli v několika přilehlých ulicích, zhruba každé druhé okno okolních domů bylo vyzdobeno (Jan Pavel II., vatikánské barvy či různé eucharistické motivy). Po procesí následoval bohatý oběd v rodinách a poté jsme se přesunuli na koncert chval, který se konal v nedalekém Opoli pod širým nebem. Po koncertu jsme se vrátili opět do Koźle a věnovali ještě několik pozdních chvil utužení česko-polských vztahů. Následující den jsme už museli pomýšlet na návrat, ale přesto jsme ještě cestou mohli navštívit obrovské ruiny kdysi jistě impozantního zámku. Celý výlet opravdu stál za to a chtěl bych vyjádřit uznání a vděčnost našim polským hostitelům, a také poděkovat všem účastníkům za super kolektiv, zvláště pak Pavlu Dostálovi, který se mnou výlet organizoval.                                                                                                                                              Kryštof Mráz 

 

Přes 5700 mladých lidí bylo na konci června přihlášeno na Celostátní setkání mládeže, které se 15. – 20. srpna 2017 uskuteční v Olomouci. Akci už více než rok připravují desítky dobrovolníků z celé České republiky, přímo na místě v srpnu potom bude mít organizaci na starosti asi 700 dobrovolníků. 

Pro účastníky je připraven několikadenní program, budou si moci poslechnout řadu zajímavých přednášek, desítky koncertů. Prostor bude také pro sportovní aktivity, poznávání olomouckých památek nebo workshopy. Akce se zúčastní převážně mladí křesťané od 14 do 30 let, programy jsou ale otevřeny i pro veřejnost.

Hlavní program bude probíhat v areálu Korunní pevnůstky, přednášky a další program budou probíhat i na dalších místech ve městě. Během šestidenního programu se při duchovním programu na podiu vystřídá většina českých a moravských biskupů. V rámci přednášek k mladým promluví například režisér Jiří Strach s tématem Jak dnes mluvit k lidem o Bohu. Na téma Jak se stát pořádným mužem bude mluvit plk. Martin Lebduška, vedoucí územního odboru PČR Přerov. Přednášku s názvem Manželství očima církevního soudce bude mít Miloš Szabo z Katolické teologické fakulty Karlovy Univerzity. Na téma Prenatální diagnostika a její rizika má mluvit MUDr. Mário Šmehil. Filosof Jiří Fuchs přijede s tématem Krize pravdy v etice a v politice. Celkem bude možno vybrat si z osmdesáti témat z nejrůznějších oborů.       převzato z www.ado.cz

Ostatní třídění: 
Druhy obsahu: